Kraken.io – komprese obrázků pro WordPress v cloudu

Čím dál více narážím na weby a blogy tvořené ve WordPressu, které prakticky neřeší optimalizaci obrázků a jejich kompresi. Ona je to vskutku otravná činnost před každým vložením obrázku na web řešit nějakou úpravu velikosti. V tomto článku se podíváme na Kraken.io. Pomocí tohoto nástroje pro hromadnou kompresi jsem za 15 minut snížil velikost obrázků svého magazínu o 60%. Vše je navíc online, zdarma a netřeba nic instalovat.

Proč je rychlost webu důležitá?

Od jisté doby už není obsah jediným faktorem na základě kterého vyhledávače hodnotí kvalitu webu. Hodnotí se komplexní zážitek uživatele a jedním z kritérií je i rychlost načtení stránky. Existují početné studie, které dokazují, že s každou vteřinou, kterou musí uživatelé čekat na načtení stránky se snižuje konverzní poměr a tím i zisk webu.

1 vteřina zpoždění v načítání znamená ztrátu 11% page views a 7% zisků. Zrychlení stránek má také pozitivní vliv na pozice ve vyhledávání – je to jeden z hodnotících faktorů pro řazení výsledků v SERP. Spousta uživatelů bude líná čekat na načtení webu a raději se vrátí zpět k výsledkům hledání. A to není pro pomalý web zrovna dobrý signál. Google toto hodnotí metrikou, která se jmenuje Dwell Time.

Obrázky tvoří jen pouhý zlomek obsahu, který lze optimalizovat. Nicméně je to právě ten zlomek obsahu který lze optimalizovat velmi snadno a jinými slovy je to mnoho muziky za málo peněz.

Co umí Kraken.io?

Zde je výčet těch nejužitečnějších funkcí.

Verze Free:

  • Špičková komprese fungující na principu drag-and-drop. Přetáhnete obrázky do prohlížeče a je to.
  • Zachovává hiearchii složek. Jinými slovy si ze serveru stáhnete všechny obrázky. Vlezete do složky wp-content/uploads a zkomprimujete veškerý obrázkový obsah najednou. Stáhnete si jej zpět do počítače, zkontrolujete a když je vše v pořádku, přepíšete starý obsah.
  • Verze zdarma má omezení na maximálně 2MB obrázek. Větší obrázky (do 10MB) lze s úspěchem komprimovat přes Compressor.io. Ale pouze jednotlivě.
  • Ve verzi free nelze upravovat rozměry.

Verze Pro:

  • Stáhnete si plugin pro WordPress, zadáte API klíč vašeho webového rozhraní a všechny nahrané obrázky do WordPressu se nahrají prostřednictvím Krakenu.
  • Lze měnit i velikost originálů. Nuže, pokud se zabýváte tvorbou webů, tento plugin krásně ohlídá v jakém stavu vaši klienti na web obrázky nahrávají. Věřte mi, že optimalizací se opravdu nikdo nezabývá.
  • Webové rozhraní umožňuje optimalizaci obrázků na základě URL adres. Všechny obrázky si stáhne zkomprimuje je.
  • Všechny obrázky se ukládají do nezávislého archivu.

Vše funguje velmi pěkně a online bez nutnosti instalace. Vždycky mě hrozně naštvalo, když jsem si stáhl nějaký program a ten mi ve verzi free naházel do všech obrázků vodoznaky :-(.

Po čase mi začalo vadit ruční komprimování všech obrázků, proto jsem sáhl po pluginu a nainstaloval jej na všechny weby, které vlastním k tomu je však nutné si koupit některý z tarifů. Každý web má trochu jiné šířky hlavního obsahu a plugin za mě vše v pohodě ohlídá. Jedinou nevýhodou je mírně delší nahrávání, což se dá docela dobře přežít. Odměnou je mi jistota, že obrázky jsou v perfektním stavu, mají minimální velikost a přitom jsou kvalitní. Návštěvníci na kvalitě nic nepoznají. Rozdíl v načítání (a ve využitých datech v případě mobilu) doufám ocení každý.

Kraken.io – ceník

Jak jsem říkal, Kraken.io lze využívat v pohodě i ve verzi zdarma. Já mám předplacený tarif Micro za 5 dolarů měsíčně, protože mi bylo líto vynaloženého času na tak otravnou činnost jako optimalizaci obrázků do každého článku, který napíšu. Na obsahové weby mi to s přehledem stačí, ještě nikdy jsem nevyčerpal víc, jak 50% měsíčně. A to jsem to hodil i na blog přítelkyni :-), která se s tím zrovna nemaže.

Za mě je Kraken šikovný nástroj, z 90% krásně využitelný ve verzi zdarma. Já si jej oblíbil natolik, že jsem se rozhodl si jej předplatit a už nikdy více optimalizaci a kompresi neřešit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *