Instalace WordPressu na hosting

Za instalace WordPressu si kdekdo účtuje nemalé peníze. Celou věc přitom zvládne nastavit i středně pokročilý uživatel PC. V první části článku se budeme zabývat instalací na hosting (pro tyto účely byste měli mít koupenou doménu a hosting). Tento článek vás provede stažením WordPressu, překopírováním souborů na FTP, zřízením databáze a konečnou instalací. Snahou bude, aby celý postup snadno pochopil i úplný začátečník, který neví, co jednotlivé pojmy znamenají. (zdroj obrázku: Freepik)

Postup instalace WordPressu

Manuální instalace je trochu zdlouhavá a otravná. Na druhou stranu, je to prakticky to nejtěžší, co vás čeká a pokud celý proces zvládnete, porozumění samotnému rozhraní WordPressu už je skutečně intuitivní a snadné.

V kostce: Bude potřeba stáhnout čistý WordPress, soubory přes FTP klienta přetáhnout na váš hosting. Zřídit novou databázi a pak provést instalaci. Celý postup budu popisovat na Wedosu, ale je obdobný i pro další poskytovatele hostingu.

Podrobněji: Následující odstavec bude hodně zjednodušen. Účelem je, aby jej pochopili i úplní začátečníci. Zkušenější uživatelé doufám odpustí.

Laicky řečeno, WordPress se skládá ze dvou částí – ze souborů a databáze. Soubory zajišťují fungování vašeho webu, zatímco databáze je místo pro všechna vaše data – mimo jiné články. Pro instalaci souborů u poskytovatele hostingu je nutné využít FTP klienta, který je v podstatě bránou, kterou k souborům můžeme přistupovat. V rámci FTP klienta můžeme mít nahráno nespočet webů u různých poskytovatelů hostingu a na jedno kliknutí k nim přistupovat. Přístup k databázi je pak řešen v rámci každého poskytovatele trochu jinak. Dá rozum, že pro zálohování bychom měli disponovat jak databází, tak soubory (zde jsou mimo jiné uloženy obrázky, pluginy a šablony).

1. Stáhněte čistý WordPress

Na adrese cs.wordpress.org si stáhněte pomocí tlačítka v liště poslední verzi WordPressu.

2. Nahrajte soubory skrze FTP klienta

Abychom mohli nahrát soubory skrze FTP klienta na náš hosting, potřebujeme k tomuto účelu zjistit několik údajů.

Přihlašte se do administrace Wedosu. V horní liště klikněte na záložku Webhosting a v menu bočním menu zvolte Seznam webhostingů, následně vyberte váš hosting a klikněte na název domény. Tím se dostanete na následující obrazovku.

U Wedosu je po nákupu domény a hostingu automaticky zřízen FTP přístup. Údaje o vygenerovaném heslu vám přijdou emailem. Nicméně pokud heslo nemůžete dohledat, kliknutím na příslušný účet lze heslo změnit. Po kliknutí na FTP účet lze zjistit další informace.

  • FTP server zjistíme ve druhém řádku vlevo.
  • Jméno uživatele v pravé části okna nahoře.
  • A heslo si lze zadat do tabulky.

Případně tyto všechny 3 údaje lze vyčíst z emailu, který Wedos zasílal. Prostřednictvím těchto údajů se lze přihlásit na váš hosting použitím FTP klienta. Já osobně používám FileZilla, ale záleží jen na vašich preferencích, podobných programů existuje celá řada – FreeFTP, případně je klient obsažen i v Total Commanderu.

Pokud jste zvolili FileZillu, pro rychlé připojení postačí vyplnit horní řádek.

Případně si lze připojení uložit do správce míst (Soubor – správce míst) a přistupovat tak na hosting automaticky na stisknutí jednoho tlačítka.

Já pro příklad dávám starší hosting s nepoužívaným webem. Pokud máte na výběr, vždy zvolte bezpečnější protokol SFTP a vyplňte port.

Ať už jste využili jakoukoliv cestu. Váš výsledek o úspěšně navázaném připojení by měl vypadat nějak takto:

U Wedosu je pro nás nejdůležitějším adresářem www, kam nahrajeme rozbalenou složku s WordPress, kterou jsme si stáhli v kroku č.1 (složky wp-admin, wp-content, wp-includes + další desítku souborů). Pár minut to určitě potrvá.

3. Zřiďte novou databázi

Zatímco se nám kopírují nové soubory na server, můžeme v administraci hostingu zřídit novou databázi. Není to nic těžkého v podstatě jen vyplníme jméno databáze a heslo. Stále jsme v sekci Hosting – Detail webhostingu, kam jsme se proklikali předtím.

V záhlaví tabulky Databáze klikneme na vytvořit novou.

Bude se jednat o databázi MYSQL, jméno i heslo (přijde emailem) si dobře uložte, budete jej potřebovat za chvíli.

4. Instalace WordPressu

Poté co máme zřízenou databázi a soubory zkopírované v adresáři www na našem hostingu. Nyní zadejte do vyhledávače vaši doménu a dostanete se do instalačního okna, čímž zahájíte instalaci. Tu provedete přímo v prohlížeči. Pokud jste vše udělali dobře, měla by vás přivítat úvodní obrazovka instalace.

První krok instalace WordPressu

Nyní je potřeba vyplnit název databáze, uživatelské jméno, heslo a databázový server. Opatrně na záměnu názvu databáze s uživatelským jménem – liší se prvním písmenem. Všechny údaje jsou smyšlené a slouží pro ilustraci.

Vyplnění nasbíraných údajů.

Poté co údaje úspěšně potvrdíte, měla by vás přivítat tato hláška.

Hláška o úspěšné instalaci WordPressu.

Následně začnete vyplňovat úvodní údaje vašeho nového webu. Nezapomeňte si dobře uložit heslo k WordPressu!

Dbejte na to, aby heslo bylo co nejbezpečnější, protože WordPress je díky značné popularitě častým cílem nejrůznějších spambotů, kteří se pokouší login prolomit. Není od věci použít čísla i speciální znaky, případně využít nejrůznějších generátorů hesel. Já občas zadávám celé části náhodných vět.

Název webu lze změnit i kdykoliv později. Důležitý je login a email, kam vám bude případně zasláno zapomenuté heslo. V žádném případě nezakazujte indexování obsahu webu, jinak vás Google, ani Seznam nezobrazí ve výsledcích vyhledávání.

5. Přihlášení do administrace WordPressu

WordPress vás následně upozorní, že instalace je hotová a přesměruje vás na přihlašovací stránku, která má tvar:

www.vase-domena.cz/wp-login.php

Tady se budete pokaždé přihlašovat do administrace, která vypadá takto:

V dalších dílech si toho o administraci ještě hodně povíme. Nyní můžete zadat vaši doménu a pokochat se úvodní stránkou, která je defaultně nastavena. Ještě nás čeká mnoho úprav, nicméně už máme nainstalováno jádro, na kterém náš web poběží.

2 komentáře u „Instalace WordPressu na hosting“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *