Instalace WordPressu na hosting

Za instalace WordPressu si kdekdo účtuje nemalé peníze. Celou věc přitom zvládne nastavit i středně pokročilý uživatel PC. V první části článku se budeme zabývat instalací na hosting (pro tyto účely byste měli mít koupenou doménu a hosting). Tento článek vás provede stažením WordPressu, překopírováním souborů na FTP, zřízením databáze a konečnou instalací. Snahou bude, aby celý postup snadno pochopil i úplný začátečník, který neví, co jednotlivé pojmy znamenají. (zdroj obrázku: Freepik)

Postup instalace WordPressu

Manuální instalace je trochu zdlouhavá a otravná. Na druhou stranu, je to prakticky to nejtěžší, co vás čeká a pokud celý proces zvládnete, porozumění samotnému rozhraní WordPressu už je skutečně intuitivní a snadné.

V kostce: Bude potřeba stáhnout čistý WordPress, soubory přes FTP klienta přetáhnout na váš hosting. Zřídit novou databázi a pak provést instalaci. Celý postup budu popisovat na Wedosu, ale je obdobný i pro další poskytovatele hostingu.

Podrobněji: Následující odstavec bude hodně zjednodušen. Účelem je, aby jej pochopili i úplní začátečníci. Zkušenější uživatelé doufám odpustí.

Laicky řečeno, WordPress se skládá ze dvou částí – ze souborů a databáze. Soubory zajišťují fungování vašeho webu, zatímco databáze je místo pro všechna vaše data – mimo jiné články. Pro instalaci souborů u poskytovatele hostingu je nutné využít FTP klienta, který je v podstatě bránou, kterou k souborům můžeme přistupovat. V rámci FTP klienta můžeme mít nahráno nespočet webů u různých poskytovatelů hostingu a na jedno kliknutí k nim přistupovat. Přístup k databázi je pak řešen v rámci každého poskytovatele trochu jinak. Dá rozum, že pro zálohování bychom měli disponovat jak databází, tak soubory (zde jsou mimo jiné uloženy obrázky, pluginy a šablony).

1. Stáhněte čistý WordPress

Na adrese cs.wordpress.org si stáhněte pomocí tlačítka v liště poslední verzi WordPressu.

2. Nahrajte soubory skrze FTP klienta

Abychom mohli nahrát soubory skrze FTP klienta na náš hosting, potřebujeme k tomuto účelu zjistit několik údajů.

Přihlašte se do administrace Wedosu. V horní liště klikněte na záložku Webhosting a v menu bočním menu zvolte Seznam webhostingů, následně vyberte váš hosting a klikněte na název domény. Tím se dostanete na následující obrazovku.

U Wedosu je po nákupu domény a hostingu automaticky zřízen FTP přístup. Údaje o vygenerovaném heslu vám přijdou emailem. Nicméně pokud heslo nemůžete dohledat, kliknutím na příslušný účet lze heslo změnit. Po kliknutí na FTP účet lze zjistit další informace.

 • FTP server zjistíme ve druhém řádku vlevo.
 • Jméno uživatele v pravé části okna nahoře.
 • A heslo si lze zadat do tabulky.

Případně tyto všechny 3 údaje lze vyčíst z emailu, který Wedos zasílal. Prostřednictvím těchto údajů se lze přihlásit na váš hosting použitím FTP klienta. Já osobně používám FileZilla, ale záleží jen na vašich preferencích, podobných programů existuje celá řada – FreeFTP, případně je klient obsažen i v Total Commanderu.

Pokud jste zvolili FileZillu, pro rychlé připojení postačí vyplnit horní řádek.

Případně si lze připojení uložit do správce míst (Soubor – správce míst) a přistupovat tak na hosting automaticky na stisknutí jednoho tlačítka.

Já pro příklad dávám starší hosting s nepoužívaným webem. Pokud máte na výběr, vždy zvolte bezpečnější protokol SFTP a vyplňte port.

Ať už jste využili jakoukoliv cestu. Váš výsledek o úspěšně navázaném připojení by měl vypadat nějak takto:

U Wedosu je pro nás nejdůležitějším adresářem www, kam nahrajeme rozbalenou složku s WordPress, kterou jsme si stáhli v kroku č.1 (složky wp-admin, wp-content, wp-includes + další desítku souborů). Pár minut to určitě potrvá.

3. Zřiďte novou databázi

Zatímco se nám kopírují nové soubory na server, můžeme v administraci hostingu zřídit novou databázi. Není to nic těžkého v podstatě jen vyplníme jméno databáze a heslo. Stále jsme v sekci Hosting – Detail webhostingu, kam jsme se proklikali předtím.

V záhlaví tabulky Databáze klikneme na vytvořit novou.

Bude se jednat o databázi MYSQL, jméno i heslo (přijde emailem) si dobře uložte, budete jej potřebovat za chvíli.

4. Instalace WordPressu

Poté co máme zřízenou databázi a soubory zkopírované v adresáři www na našem hostingu. Nyní zadejte do vyhledávače vaši doménu a dostanete se do instalačního okna, čímž zahájíte instalaci. Tu provedete přímo v prohlížeči. Pokud jste vše udělali dobře, měla by vás přivítat úvodní obrazovka instalace.

První krok instalace WordPressu

Nyní je potřeba vyplnit název databáze, uživatelské jméno, heslo a databázový server. Opatrně na záměnu názvu databáze s uživatelským jménem – liší se prvním písmenem. Všechny údaje jsou smyšlené a slouží pro ilustraci.

Vyplnění nasbíraných údajů.

Poté co údaje úspěšně potvrdíte, měla by vás přivítat tato hláška.

Hláška o úspěšné instalaci WordPressu.

Následně začnete vyplňovat úvodní údaje vašeho nového webu. Nezapomeňte si dobře uložit heslo k WordPressu!

Dbejte na to, aby heslo bylo co nejbezpečnější, protože WordPress je díky značné popularitě častým cílem nejrůznějších spambotů, kteří se pokouší login prolomit. Není od věci použít čísla i speciální znaky, případně využít nejrůznějších generátorů hesel. Já občas zadávám celé části náhodných vět.

Název webu lze změnit i kdykoliv později. Důležitý je login a email, kam vám bude případně zasláno zapomenuté heslo. V žádném případě nezakazujte indexování obsahu webu, jinak vás Google, ani Seznam nezobrazí ve výsledcích vyhledávání.

5. Přihlášení do administrace WordPressu

WordPress vás následně upozorní, že instalace je hotová a přesměruje vás na přihlašovací stránku, která má tvar:

www.vase-domena.cz/wp-login.php

Tady se budete pokaždé přihlašovat do administrace, která vypadá takto:

V dalších dílech si toho o administraci ještě hodně povíme. Nyní můžete zadat vaši doménu a pokochat se úvodní stránkou, která je defaultně nastavena. Ještě nás čeká mnoho úprav, nicméně už máme nainstalováno jádro, na kterém náš web poběží.

8 komentářů u „Instalace WordPressu na hosting“

 1. Dobrý den, nedaří se mi přes FileZilla připojit k serveru, nevíte, kde by mohl být problém? Šla jsem krok po kroku podle vašeho návodu. Při zadávání portu jsem zkoušela 21 i 22, ale neúspěšně. Díky za radu! 🙂 Eva

  1. Zdravím, asi budu jen hádat, ale třeba to pomůže. Ve FileZilla jde v Soubor kliknout na správce míst. Pokud zadáváte port 21, zkoušela jste přepnout na SFTP?

   Já jsem po čase přesedlal kvůli množství webů kompletně na Český Hosting, který to má trochu jinak.

 2. Dobrý den,
  mám problém při instalaci wordpressu. Nahrál jsem soubory přes ftp, ale nechce se mi spustit instalace. Můžete mi poradit??? Jedná se o vyroba-mezisten.cz

  Děkuji za pomoc

  1. Dobrý den, omlouvám se za prodlevu, našel jsem váš komentář ve spamu. Obecně, každá chyba může mít mnoho příčin. Pokud to děláte poprvé, zkontroloval bych si, zda jsou soubory správně rozbalené a do správného adresáře na ftp.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *