Co je WordPress? Co umí a proč s ním pracovat?

V dnešní době existuje hromada možností, jak vytvořit web. V této kapitole se na některé možnosti podíváme. V krátkosti shrneme jejich síly i slabiny a poté se budeme věnovat redakčním systémům. Vysvětlíme si, co to je WordPress, co umí a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.

Jak vytvořit web?

Namátkou jsem vypsal několik možností, jak lze dnes vytvořit web. Tady jsou:

  1. Web lze napsat pomocí jazyků HTML a CSS. To obnáší znalost kódování.
  2. Lze využít redakční systémy – například WordPress, Joomla, Drupal…
  3. Lze si zřídit blog zdarma na webech jako je blog.cz, blogspot.com nebo tumblr.com
  4. Lze využít placených služeb 3. stran – pro portfolio či firemní web Webnode či pro eshop Shoptet
  5. Ořezanou prezentaci lze ale vytvořit i na Facebooku či lze blogovat na Idnes.

To je způsobů, jak vytvářet obsah že? Z pohledu laika navíc budou všechny varianty přibližně stejně funkční a pravděpodobně splní svůj účel. Ovšem je třeba říci, že některé varianty jej splní výrazně lépe.

Služby třetích stran

Vytvořit web pomocí jediného tlačítka může být rychlé a pohodlné. Je to ale nejlepší volba do budoucna? Zdroj obrázku: Designed by Freepik

Teď mám na mysli poslední 3 odrážky předchozího seznamu (3-5). Tyto služby jsou mezi některými lidmi velmi oblíbené, protože jsou zdarma. Na druhou stranu, cenu zaplatíte jinak.

  • Ztratíte důvěryhodnost. Sami na příkladu posuďte, která doména na vás působí lépe. Která je kratší, zapamatovatelnější? Kdo jde se svou kůží na trh a riskuje svou dobrou pověst? Objednali byste si služby od někoho, kdo se nebere tak vážně, aby investoval pár korun do vlastní domény?

weby-od-jirky.blogspot.cz (0 Kč)/ jirinovak.cz (150 Kč/ročně)

  • Některé systémy umožní napojení na vlastní doménu, nicméně je tu další ale. Velmi rychle přijdete na to, že funkcionalita takového webu je velmi omezená. Jednoduše řečeno – to, co zrovna potřebujete v takovém systému třeba ani nepůjde vytvořit. To se týká i placených řešení, tak buďte před případným výběrem opatrní a předem si nákup promyslete.
  • A poslední důležitý bod. Když vytváříte obsah třeba na Facebooku. Myslíte, že patří vám? Myslete na svou nezávislost.

Závěr je jednoduchý – pokud plánujete vytvářet skutečně hodnotný web, kupte si doménu. Jak vybrat doménové jméno jsem řešil v samostatném článku.

Kódovat web na míru?

Vraťme se znovu k našemu seznamu – konkrétně k odrážce číslo 1. Spousta lidí má pocit, že potřebuje web na míru přímo od člověka, který se na to specializuje. Vím to ze své praxe. Nicméně málokdy se to kvůli ceně práce skutečně vyplatí.

Pokud jste drobný živnostník, můžete si dovolit dát 30 tisíc za nový web? A pokud ano, vrátí se vám investice do dvou let?

V hodně (možná ve většině) případech nikoliv. To, co v začátcích skutečně vytváří návratnost webu není design. Je to strategie, jasná nabídka a její propagace ke správným lidem. A dovolím si tvrdit, že to zvládnete i s webem, který nebude graficky na špičce.

Z pohledu cena/výkon vás bude zajímat něco jako 80% řešení. Web, který poběží na šabloně, koupené za 1200 Kč s hostingem za 350 Kč ročně, naplněný správnými informacemi bude vzhledem k užitné hodnotě fungovat jen o něco hůře, než řešení na míru.

Povězme si tedy něco o redakčních systémech.

Redakční systémy (CMS)

Představte si, že se přihlásíte do administrace a uvnitř systému budete moci snadno řídit vzhled vašeho webu. Budete si moci plánovat nové články na následující týdny. Pomocí několika minut doinstalujete nové funkce či zcela přeměníte vzhled díky nové šabloně. Vše bez jediné řádky kódu a většinou i zdarma. Právě tohle umí redakční systémy a jmenovitě také WordPress, který dnes pohání více, než 25% všech světových webů a kterému je věnován tento web. Pojďme si jej představit blíže.

Vytvořit si vlastní web pomocí WordPressu nemusí být tak těžké. Zdroj obrázku:Designed by Freepik

Co je WordPress?

WordPress je systém pro tvorbu a správu webových stránek. Jedná se o nejoblíbenější redakční systém na světě, open-source a to nejdůležitější – je zdarma i pro komerční použití.

Hlavní výhoda WordPressu spočívá v jeho univerzálním využití. Při instalaci správných pluginů lze funkce webu rozumně rozšiřovat a vhodnou, upravitelnou šablonou snadno můžete určit jestli se jedná o firemní prezentaci, blog, magazín, portfolio fotografa nebo dokonce i e-shop. Systém může stejně snadno spravovat 1 člověk jako tým 10 redaktorů. Možnosti tohoto redakčního systému nejsou neomezené, ale ve většině případů lze dosáhnout vyhovujícího řešení. WordPressu věří dokonce i obří světové značky. A.. ano, WordPress pohání i tento web.

Tento redakční systém je dobrou volbou, pokud do budoucna vyrostete. Lze na něj totiž vytvořit i vyhovující řešení na míru.

Abych jen nevychvaloval, jsou to samozřejmě také negativa.

Takto rozšířený systém je náchylnější na zneužití. A pro hodně malé weby může být WordPress tak trochu jako kanon na vrabce. Jeho funkce jsou mnohdy zbytečně robustní a trochu více zatěžují server.

Nicméně tyto problémy lze částečně odbourat vhodných chováním. Nemá smysl si s tím dělat hlavu, na vše se podíváme později.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *